Adrenalin dobrý proti severáku – pohled do zákulisí jednoho přímého přenosu

Ten nápad se nabízel. Když máte v dnešní nekontaktní době na repertoáru hru o tom, jak ON a ONA zažijí skrz monitor Kontakt s velkým K (říká se tomu láska), není nad čím váhat.

Jenže.

Divadlo v televizi (chcete-li na monitoru) nemám rád. Zkusil jsem pár koronavirových přenosů z Berlína, či Londýna a přiznávám – ani u jednoho jsem nevydržel až do konce. Přes množství lajků chybí sdílení, život.

Obyčejný záznam proto nepřicházel v úvahu. Buď přímý přenos, nebo nic. Oslovil jsem proto Martu Bačíkovou a Gustava Řezníčka, jestli jsou ochotni do toho šíleného dobrodružství jít. Souhlasili. “A premiéra musí být na svátek lásky,” uzavřel vše Gustav. Smáli se. Ještě netušili, co je čeká.

Začali jsme na Skypu, protože původní představa byla, že budu ze svého monitoru posílat na FB jejich konverzaci, přičemž každý bude ve svém bytě a já v kanceláři. Díky velkorysé pomoci majitele místní internetové firmy se dokonce podařilo zlepšit připojení Marty, ale miliarda dalších problému nás nakonec posunula k jiné technologii, k aplikaci, která dovede skvěle přenášet obraz kamery notebooků, stříhat a přidávat efekty, ale nepřenáší zvuk. Bylo jasné, že musíme být v jedné místnosti…

Den D byl tu. Tak velkou trému jsem dlouho neměl. V den premiéry toho totiž režisér obyčejně už moc nenadělá, ale tady bylo všechno technické jen na mně. Připravil jsem Martě a Gustavovi kuřecí salát, ale měli tak sevřené žaludky, že nic nesnědli. “Proč máme tak šílené zaměstnání,” ptal se Gustav a pokračoval: “Proč se tak mučíme?”

Zbývalo pět minut. Měl jsem tak mokré prsty, že mi nešlo nic mačkat na tabletu, přitom právě na něm vše záviselo. Notebooky, které nám půjčil majitel jiné firmy, byly nachystány. Chytli jsme se za ruce, ať si epidemiologové říkají co chtějí. Tohle byl skok ze skály a nebylo vůbec jasné, kam dopadneme.

Start. Ověřil jsem, že jedeme naživo a pak už se soustředil jen na technickou práci. Byla to chyba, protože diváci bohužel začali psát, že špatně slyší a já o tom nevěděl. Navíc jsem udělal první střih špatně, ale pak už to jelo jako po másle. Podivný trans. Marta mimo záběr vylila vodu, krb nehořel, Gustav pomáhal Martě s převlekem, který se šíleně zpozdil, peřiny na zemi, já mávám rukou nad hlavou jako s lasem, což znamená, že už jedeme další obraz…

Konec. Ticho. Stop.

Máme to. Dojeli jsme to až do konce. Testujeme, zda bylo připojení v pořádku. Yes, je to tam! Uf. Asi úleva. Ale jiná, než když doběhnete, nebo skočíte. To vypětí bylo tak velké, že nebyla ani síla se nějak radovat.

Pak si čteme některé komentáře. Ty pochvalné přelítneme, protože je bohužel dost těch, kteří píší, že špatně slyší. Jak to? Ve sluchátkách bylo vše v pořádku. Pouštíme si na tabletu a slyšíme!

Díky rozhovorům s diváky však zjišťujeme, že zvuk nás u mnoha lidí prostě zradil. Smršť sms. K dnešnímu dni 7,5 tis. zhlédnutí – záznam je stále na FB.

Prázdno. Šílené vyčerpání.

Následující den se na FB omlouvám. Bolí to, zvlášť když já slyším na svém notebooku dobře. Bolí to, protože to, co předvedli Marta a Gustav – to je neskutečný a odvážný výkon. Vyškrtané texty, jiné aranžmá než v divadle,  tolik přeběhů, rekvizit a k tomu ty nervy! Velice je obdivuji.

Další den už mám jasno: zkušenost k nezaplacení. Co tě nezabije, to tě posílí! Zážitek jak víno! A jedno je jisté: příště to bude lepší!A kdo ví – třeba si na tohle představení díky tomu zajdou diváci do divadla.

Snad už to bude brzy…

příprava před přenosem

2 komentáře: „Adrenalin dobrý proti severáku – pohled do zákulisí jednoho přímého přenosu

  1. Vážený pane řediteli, musely to být opravdu nervy, aby vše klaplo podle představ všech zúčastněných 😉a věřím, že nabíráte všichni síly ještě dnes… V pátek jsme seděly s dcerou u PC a čekaly…. Pokud jsme chtěly slyšet herce, musela být hlasitost na max, útok hudby na naše uši byl potom na návštěvu ORL….😂😉…..nakonec, přiznám se, jsme to vzdaly. Toto úžasné představení jsme naštěstí viděly „na živo“…. I tak to byl pro nás, diváky, od vás super nápad v této, pro nás nezvyklé době, a těšíme se na další 😉😆 Plně souhlasíme s názorem: co tě nezabije, to tě posílí !!!! Určitě připravit tento projekt nebylo jednoduché (jak vše popisujete).. Držíme pěsti do dalších projektů a děkujeme všem, kteří se podíleli !!! 😉😉😉 p.s. místo kuřecího salátu můžu nabídnout třeba bábovku ….M+K

    To se mi líbí

  2. Bylo to skvělé,smekám!Pustili jsme si představení do sluchátek a nenechali si díky kolísavému zvuku zkazit úžasný zážitek!Moc děkujeme za krásný 1.máj 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: