Vaše divadlo

Když jsem před deseti lety nastupoval do zlínského divadla, byl jsem jako chrt na startovní čáře:

Netrpělivě jsem čekal na výstřel, který určí, kdy budu moci začít realizovat všechny předem nachystané změny – pokud možno co nejrychleji. Udělal jsem díky tomu řadu chyb a chvilku se zdálo, že i nový slogan zlínského divadla “VAŠE DIVADLO” bude patřit do této kategorie. Dost často jsem ho totiž při různých příležitostech opakoval, aby se dostal do povědomí veřejnosti, a dost často jsem na oplátku získal spíš úsměv, než nějaké pochopení.

Tenhle slogan jsem přitom navrhl na základě jednoho prostého příběhu…

Když jsem přebíral děčínské divadlo (kde jsem v minulosti také působil), snažil jsem se pečlivě naslouchat předešlému řediteli, Rudolfu Felzmannovi – kromě netrpělivosti mám naštěstí i jednu lepší vlastnost, schopnost nechat si poradit. On si dost zakládal na tom, že při každém představení vítal ve foyer diváky, takže byl u toho, když jednou nějaký divák nezavřel vstupní dveře a šatnářka na něj volá: “Prosím vás, zavírejte nám tady!” Ruda vyletěl jako z krabičky a když už seděli diváci v sále, nebohé šatnářce dost důrazně vysvětlil, že divákovi měla říct spíše toto: “Prosím vás, zavírejte si tady.” Dnes se to vypráví jako perlička pro zasmání, ale mně to tenkrát otevřelo oči.

A protože v roce 2010 bylo zlínské divadlo z mnoha důvodů v ne úplně dobré situaci, došlo mi, že klíčové pro budoucnost bude vytvořit VZTAH. A to jednak razantním otevřením té tehdy do sebe přece jen uzavřené budovy, a zároveň vysláním jasného signálu: toto není NAŠE DIVADLO, ale VAŠE DIVADLO. Možná se to zdá jako detail, ale já jsem dnes přesvědčený, že je klíč proměny zlínského divadla právě tady.

Slogan držíme dodnes. Nikdo nemohl tušit, že v budoucnu získá ještě potřebnější, intenzivnější obsah.

Divadlo je zavřené. Nevíme, kdy začneme hrát. Plánujeme, vše změníme, a pak to zas hodíme do koše. Víme, že musíme být trpěliví. Ale díky mnoha Vašim reakcím především víme, že SVÉ divadlo nedáte. A to nás v těchto dnech drží nad vodou. Děkujeme. Něco vám prozradím. Cítím, že se v nás střádá energie. A až zazní výstřel, vyběhneme jako chrti, abychom psali další etapu neuvěřitelné historie Vašeho divadla.

PS: Tento blog věnuji všem těm, kteří nám vyjadřují podporu. Všem, kdo si nenechali vrátit vstupné. Všem, kdo píší, že už se nemohou dočkat, až zase budou sedět v hledišti a věnuji ho i tomu pánovi, který mi napsal, že by svému zlínskému divadlu rád věnoval svůj přeplatek za nájem bytu.

5 komentářů: „Vaše divadlo

 1. Předně, vše nejlepší k Vašim zítřejším narozeninám. Narazil jsem na Vás na FB už podruhé a teď si přečetl Váš sympatický blog. Náhody neexistují. Divadlo mám rád, ale moc často do něj chodím, snad kvůli menší ochotě u mě doma. Až znova otevřete, přijdeme do zlínského, co nejdříve. Protože ač ve Zlíně nebydlí a jen pracuji, miluji ho. A Vaše divadlo ke Zlínu patří. Těším se už dnes

  To se mi líbí

 2. Při našem setkání, kdy jste významně VY pomáhali NÁM, jsem se vám přiznal ke své smutné bilanci nenavštěvování Zlínského divadla již celou řádku let… Nebudu se vymlouvat… Chci však potvrdit vaši snahu zde popsanou, neboť Zlínské divadlo vnímám jako NAŠE a nevím jak to popsat, prostě vás ve svém životě VNÍMÁM. A mohou za to nejen divadelní představení, ale i celá řada vašich dalších aktivit, ať už různé „outdoorové“ vystoupení či specialitky jako písně Karla Kryla, veřejně sdílené názory na aktuální dění a další. Děkuji za změnu a já přijdu:)

  To se mi líbí

 3. Dobrý den, krásné a od srdce napsáno. Mám moc ráda Zlínský divadelní soubor. Měla jsem čest se z mnoha z herců seznámit i osobně. Jste skvělá squadra a i když mi zbylo několik slevněnek na představení, tak si buďte jist, že určitě nebudu patřit k těm co by chtěli vracet vstupné. Ba naopak, už se těším jak si budu moci koupit další na novou sezónu. Tak ještě jednou děkuji a přeji hodně zdaru do dalších let.

  To se mi líbí

 4. Dobrý den,krásně napsáno.Jsem dlouholetý ,pravidelný divák a už mi moc chybíte.Děkuji za spoustu skvělých zážitků.Celému divadlu přeji pořád plné hlediště.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: